Nazývajú ho rastlinou budúcnosti. Jeho plody obsahujú až 25x viac vitamínu C ako citrusy. Jeho zdraviu prospešné účinky využívajú v ľudovom liečiteľstve starí Tibeťania. Rakytník rešetliakový je liečivá rastlina s blahodarnými účinkami na imunitu a pomáha udržovať zdravú pokožku. Jej latinský názov pochádza od starovekých Grékov, ktorí si všimli koní pasúcich sa v oblastiach s výskytom rakytníka. Zvieratám sa po pastve nádherne leskla srsť. Z toho vzniklo latinské pomenovanie Hippophae rhamnoides – „trblietajúci sa kôň“.
Tento tŕnistý, skoro dvojmetrový ker sa pestuje väčšinou v Mongolsku a je doslova vitamínovou bombou. V jeho plodoch nájdeme vitamíny A, B1, B2, B6, C, P, E, K1, antioxidanty, organické kyseliny, triesloviny, nasýtené mastné kyseliny a minerály. Špeciálne látky – bioflavonoidy majú hojivý účinok na rezné rany.
Rakytníkový olej zo semien a plodov, lisovaný za studena, hojí a ochraňuje pokožku. Regeneruje kožu poškodenú omrzlinami a popáleninami. Olej z bobúľ sa využíva ako súčasť mastí na ošetrenie ekzémov a lupienky.
Ďalšie látky v rakytníku:
Kyselina linolová (OMEGA 6) – pôsobí pozitívne na chronické kožné zápaly.
Niacín – pomáha udržovať zdravú pokožku.
Kyselina palitoolejová – zmäkčuje pokožku a vyhladzuje vrásky, je to jedna zo základných zložiek podkožného tuku v tele, podporuje hojenie rán a popálenín.
Viete prečo má rakytník takú nádhernú oranžovočervenú farbu? Môže za to vysoké množstvo karotenoidov – vitamínov skupiny A, ktoré pokožke dodávajú krásny zlatistý nádych.
V Tadžikistane sa do dnešnej doby využívajú kvety rakytníka na zjemnenie pokožky.
Rakytník sa pyšní prvenstvom v obsahu vitamínu E, ktorý spomaľuje proces starnutia buniek a preto je súčasťou väčšiny kozmetických prípravkov.
Naše tipy na kozmetiku z rakytníka:
Unikátny a šikovný balzam, ktorý môžete nosiť všade so sebou. Má univerzálne hojivé, zvláčňujúce a regeneračné účinky. Zvyšuje pružnosť a vitalitu pokožky.